Explore More

Philippine Standard Time:
22 April 2024, 13:37 PM

FOURTH BATCH OF EXAMINEES FOR CUSTOMS OPERATIONS OFFICER

March 15, 2018

FOURTH BATCH OF EXAMINEES FOR CUSTOMS OPERATIONS OFFICER

The following applicants for Customs Operations Officer are scheduled to take the examination on March 18, 2018, Sunday at the Port of Manila, Bureau of Customs, Gate 3, South Pier, Port Area, Manila.

Please be reminded of the following

Bring:
Any government issued ID.
Black or Blue Pen
Be in Smart Casual attire.

See specific schedule and list below: (Should you not find your name on this list, please contact HRMD at 527-1944)

***

THE NEXT SET OF EXAMINEES SHALL BE SET ON MARCH 24, 2018. WATCH OUT FOR DETAILS ON THIS WEBSITE.

 
NO. SURNAME GIVEN NAME EXT MIDDLE NAME
VENUE : PRESIDENT’S ROOM 

TIME : 8:00 – 10:00 A.M. 
1287 PIANG JOANNA MARHAN TOBIAS
1288 PICORRO JOSE PONDANG
1289 PIDLAWAN DARRYN MARCOS
1290 PIDLAWAN DARRYN MARCOS
1291 PILAPIL RUSELL ERROLL PRIETO
1292 PIMENTEL JAIRA AIA PENASO
1293 PIMENTERO KRISTIAN KLIEN SENTENTA
1294 PIÑON CATHERINE DORSY B
1295 PIQUERO JELLY BOYSILLO
1296 PIRINO AMINA MARIAM PANCHO
1297 PLATA REY VALENZUELA
1298 PLOYA MARYCRIS JASMINE EDIOS
1299 PLOYA MARYCRIS JASMINE EDIOS
1300 PO PEACH MYRRHA YU
1301 POBLETA ROMEO JAY ZURITA
1302 POLIDO DIANA SOBREVEGA
1303 POLINTANG RICO ARQUILLO
1304 POLINTANG RICO ARQUILLO
1305 PONGCO CYRUS JOHN TALANA
1306 PONGOT MERCEDITA MALUSAY
1307 POPERA JOMARY
1308 POQUITA KEVIN RAD ILUSTRISIMO
1309 PORTUGUEZ MARY JANE PEREZ
1310 POTENCIANO EMERIZA DE LEON
1311 PUASO JINGKY MERCADO
1312 PULLAN GEL FRANCIS CONSEBIDO
1313 PUMBAYABAYA JEHAD DATUHARON
1314 PUMBAYABAYA ALIAH MARUHOM
1315 PUNAY PATRICIA MANIMTIM
1316 PUNDATO JALIL APUNUNG
1317 PUNIO JILL HERRERA
1318 PUNO JOHNSON DE CHAVEZ
1319 PUNUT CAMALODEN NAGA
1320 PUROG GERALDEN SAMBERE
1321 PUROK JABBAR DUMAYAGO
1322 QUIJANO DESSA ANNE GARCIA
1323 QUILME WESLIE HALOC
1324 QUINDOY MARY GRACE YAP
1325 QUINTO ARTURO VIADO
1326 QUIRANTE DONNE YNAH GRACE PASCUAL
1327 QUIROC CHRISTIAN JEROME TARIAO
1328 RABAGO REUBEN BARIUAN
1329 RABANAL KATHLENE JAYE PAGTAMA
1330 RADIAMODA NAIMA MACALAWI
1331 RAFAEL ROXETTE MONTIEL
1332 RAMA WILCHRIST REDULA
1333 RAMBOANGA TIARA PATIRCIA FUENTES
1334 RAMIREZ REGINE CARLE
1335 RAMOS JALANI MACABUAT
1336 RAMOS JAQUILINE ARAO
1337 RAMOS MICHAEL JOHN PATIO
1338 RANA GLYCEL ANN ROYO
1339 RANES EMERSON
1340 RANGEL ARNOLD SILO
1341 RAÑOA THEA JILL BAJOLO
1342 RAPADA LENY ROSE MARIE
1343 RAPSING RYDYL GARNIEL
1344 RASAD SOHAILE ABDULLAH
1345 RASAD MACADADAYA SAINODEN MAMA
1346 RAVI VEN MARK ARIZALA
1347 REBAJA JEFFREY TELLO
1348 REGLOS RONALYN FLORIDA
1349 REMITICADO CHARINA SALIGUMBA
1350 REMOLLO VANESSA JEANNE MAGALLON
1351 REMORIN JEFFREY FOLLANTE
1352 REPOLLO JOSE MARIE ORIAS
1353 RESIMILLA EDLYN CHERRY
1354 RETORIA REYNALDO CALINDA
1355 REYES WILROSE SEDILLO
1356 REYES AGNES RAMAS
1357 REYES RAISSA JOY BANDEJAS
1358 REYES JONATHAN CONGRESO
1359 RICAMATA KIMBERLY ANN TUDTUD
1360 RICARDO JEFFERSON PULA
1361 RIMORIN ROBERT JAMES ERRASQUIN
1362 RIVERA REYNALD ANDAL
1363 RIVERA KIMBERLY CEQUEÑA
1364 RIVERO NORIEL CALICA
1365 RIVERO GRACE LEE
1366 ROBLES MAY DEOCAMPO
1367 ROCES JOSE LORENZO PRINCIPE

NO. SURNAME GIVEN NAME EXT MIDDLE NAME
VENUE : COMMISSIONER’S ROOM 

TIME : 8:00 – 10:00 A.M 
1368 RODRIGUEZ ANA MARIE BASE
1369 RODRIGUEZ RONALYN LUCERO
1370 RODRIGUEZ CHRISTINE MAGURA
1371 RODRIGUEZ ROBY TOLENTINO
1372 RODRIGUEZ PAULINE TOLENTINO
1373 ROGONG NADIMA SHARIEF
1374 ROJAS DENNIS DEO AMANTE
1375 ROJO PEARL SHAYNE ARAOLA
1376 ROLDAN JOY LEN DE GUZMAN
1377 ROLE LESTHER MALIHAN
1378 ROLLAN PRINCESS KATHERINE RIVERA
1379 ROMIRIN ROBERT JAMES ERRASQUIN
1380 RONDERA MURRIEZA LAUS
1381 RONGCALES RICHARD M
1382 ROQUE RYAN JHAY CABRAL
1383 ROSAL JERRY CARABAÑA
1384 ROSAL PATRICIA RIKAELA MARIE CABRERA
1385 ROSAL JONA BELLE ESPINOSA
1386 ROSALITA ALLEN JAMES NAVARRO
1387 ROSARIO ARJAY MENDOZA
1387 ROSARIO GILBERT/td>
1388 ROSERO MONSOUR JOSE
1389 ROYO LEXTHER ROYO
1390 RUBIO JONATHAN DAYOLA
1391 RUIZ MARK ANTHONY IMPAL
1392 RUIZ JESSIEL PANTOJA
1393 RUPINTA JOANA GINGOYON
1394 SAADVEDRA JULIUS CHRISTOPHER BALCITA
1395 SABDULLAH MOHALIDEN MAKATAMPO
1396 SABIO IVANA LAUREN BARTOLOME
1397 SABUGA MICHELLE NERI
1398 SADSAD MARIA JENNELYN PRINCESS
1399 SAHRAMAN NABEL ANISA
1400 SAID MUSTAPHA MANALOCON
1401 SAID ASMALIAH AMPUAN
1402 SAIRUL AL-BASIHIER SALI
1403 SAJOL CHRISTINE JOY ROMERO
1404 SALANGUSTE DANIELLE PAGCANLUNGAN
1405 SALAZAR MA. KARINA FACTOR
1406 SALCEDA ESTEPHANIE MAE ABILA
1407 SALCEDO FERDINAND MAGNO
1408 SALCEDO MELCHOR SALCEDO
1409 SALDO NESTOR BALITE

NO. SURNAME GIVEN NAME EXT MIDDLE NAME
VENUE : COLLECTOR’S ROOM 

TIME : 8:00 – 10:00 A.M.
1410 SALEM SAINOLLAH BAUTE
1411 SALES RACHELLE VAN OCFEMIA
1412 SALGO SYVEL JAVIER
1413 SALIC JAMALUDEN MACAPADO
1414 SALILING ALREX MALIG
1415 SALOMON SHEMA GOMEZ
1416 SALVA VRENELI PELINGON
1417 SALVADOR KENNY ROBERTS RIVERA
1418 SALVADOR EDVINCENT AEROS LIZARDO
1419 SALVADOR MARLON DULAY
1420 SAMALA JEREMIAH REYES
1421 SAMARITA MARC JESUNUEL MANZANO
1422 SAMPACO ABDUL JABBAR DIRON
1423 SAMSON MARION KENNETH LONGOS
1424 SAMSON THANTE ETCOBANEZ
1425 SAN JOSE ANGELEEN DELA CRUZ
1426 SAN JUAN MARIKA GARCENIEGO
1427 SANGCAYO MOHAMMAD FARHAN MACARAYA
1428 SANGCOPAN NASRULLAH USMAN
1429 SANOY WILLIAM SINDAYEN
1430 SANSARANO ABDUL KHALID DOMADO
1431 SANSARONA ABDUL KHALID DOMADO
1432 SANTACERA HAZEL JANE TABAGO
1433 SANTIAGO RONALD ESPIA
1434 SANTIAGO DANILO BONIFACIO
1435 SANTIAGO CHIARINO ROSAL
1436 SANTIAGO JONI JOYCE GUGULAN
1437 SANTOS REXIE BUENAFLOR
1438 SANTOS REXIE BUENAFLOR
1439 SANTOS TIFFANY PACAMARRA
1440 SARDIDO AGUSTIN H.

NO. SURNAME GIVEN NAME EXT MIDDLE NAME
VENUE : PRESIDENT’S ROOM 

TIME : 10:30 – 12:30 P.M. 
1441 SARDIDO AGUSTIN HERAMIZ
1442 SARIAN VALERIE VATCHE CASUYON
1443 SARIP NABEL
1444 SARIP  AL- RASHID PAPANDAYAN
1445 SARIP ARIFF HUSSEIN SANTICAN
1446 SARIP MOARIP IBRA
1447 SARIPADA ARATOC CADAYONAN
1448 SARMIENTO ANNELE VILLENA
1449 SARMIENTO LOIS DIANE
1450 SARON ROI OLIVER DELA CRUZ
1451 SARSARONA ABDUL KHALID DOMADO
1452 SASAN KRIZIA MARI PANLAQUI
1453 SATAR MOHAMMAH AJRIN DIANALAN
1454 SAURA ANTHONY ANTONIO
1455 SAWALI WILMEN GARCIA
1456 SAYCON CHARMAE DE LEON
1457 SAYED FAWAZ AZIZ
1458 SAYON MARLU ANTHONY MADELO
1459 SECUYA KRISTELLE IVY MERELOS
1460 SEDOL JOSHUA FRED A
1461 SEGUI MARK JAY PANTI
1462 SENACA JAY HERBERT
1463 SENEN ANA LIZA LOPEZ
1464 SENILLO JAYSON CONDOL
1465 SEREÑO JEXIELL JHAN CAÑAS
1466 SERMONIA KORINA CYRIL A
1467 SERRANO JANA MARIE
1468 SERRANO JIKE KIBATAY
1469 SERRANO RAFAEL CRISPIN PAGAS
1470 SERVA EDDIE SINGUELAS
1471 SERVAN LAILANI NAIAD
1472 SEVILLA JULIAN PEREZ
1473 SICAD JOSAN JOHN
1474 SIDDAYAO JONATHAN GUERRERO
1475 SIDDAYAO JOHN MICHAEL ARAO
1476 SILAWAN RODULFO CABILES
1476 SILLOTE ARNOLD
1477 SILVA MARCO SEVILLA
1478 SIMBULAN BENJAMIN AUNZO
1479 SIMBULAN SHEILA JOHNA GONZALES
1480 SINAHON SEIKO ABE MALAKI
1481 SINAHON JUDY ROSE CABUG-OS
1482 SIONA LOU DIAMOND JAY ALIVIO
1483 SIONA LOU DIAMOND JAY ALIVIO
1484 SIOSON RUFINO SANTIAGO
1485 SIRIANI MARK KENNETH
1486 SITAL SYLBETH FE ROMARATE
1487 SOBREVILLA JONA MOANA SUSVILLA
1488 SOL FERNANDO CANLAS
1489 SOLABO ROBERTO REFUERZO
1490 SOLIDUM GIANE PAOLA PARANOA
1491 SOLIMAN CHRISTINE CEDEÑO
1492 SOLIMAYOR LUCKY JOY LAYRON
1493 SOMACUM JAMALIAH TIARDE
1494 SOMOBAY KIMBERLY ANN VICENTE
1495 SORIANO AMIEL BENEDICT LUGO
1496 SORIANO ROMMEL DALIDA
1497 SORIANO RHOSE ELLAINE SALVADOR
1498 SORIANO JOHN VINCENT HILARIO
1499 SULTAN SADDAD MOHAMAD
1500 SULTAN NAIRA BONGAROS
1501 SUMAGAYSAY TRICCIE FAYE FERRER
1502 SUMALINOG MICHAEL ANTHONY DACUA
1503 SUNER JULIUS CAESAR CASTRO
1504 SUWALAWAN ELLYN DIAMLA
1505 SY HARLEY
1506 TABAO SAHARIA MABA
1507 TABIOS JULIE MARIE SAQUIN
1508 TABIRAO JUSTIN ANTHONY TEJADA
1509 TABORA LIEZEL A
1510 TABUCANON MCNIEL NORA
1511 TAGABAN AIKO MORICIA
1512 TAJANTAJAN PRECIOUS JOY MAHUSAY
1513 TAJANTAJAN PRECIOUS JOY MAHUSAY
1514 TALENTO ARTHUR ESTURAS
1515 TALIB ALHAMSIE HAJI
1516 TALIB ABDULHAKIM MAISARA
1517 TALLADO MARFI ROMERO
1518 TALLER JUANITO CALLEJA
1519 TAMBOONG ROSE ANN BARRIENTOS
1520 TAMONDONG KRISTINA USON
1521 TAN KRISLENE KAY LABAY
1522 TAN JASMIN CLAIRE DAWATAN
1523 TAN DEMIA CALIMBO
1524 TAN  PITIELA SACOBE
1525 TAN ELESER GALIGAO
1526 TANAKA-MONTEFRIO SHANN JEVI VILLAFLOR
1527 TANGGOR GAMAL ABBAS
1528 TANGKIAN NURHAIDA JULWADI
1529 TANOG HAYLON LANTO
1530 TANOG HAFIDAH TANOG
1531 TANOG JAMER SARIPADA
1532 TANOPO JOANNA MAE AUNGON
1533 TANTAO MOHAMMAD NASIM OSOP
1534 TARADJI SHEENA SAIRA
1535 TARUN WILFREDO MASIDDO
1536 TAUP CLARIVY MAE ACOSTA
1537 TELLO KRESTIANI TRAYVILLA
1538 TEMPLO RON JERRALD SAMSON
1539 TEMPLONUEVO JOY ARABIS

NO. SURNAME GIVEN NAME EXT MIDDLE NAME
VENUE : COMMISSIONER’S ROOM

TIME : 10:30 – 12:30 P.M.
1540 TEMPORADA JULIE BAÑAS
1541 TENERO LOUJIN ARM RAMOS
1542 TENEZA JOVITO TOLENTINO
1543 TENORIO CHRISANDRA CATIBOG
1544 TEOXON MARIA CHRISNA CAHILIG
1545 TERO JUNAIRA ILIMIN
1546 TIENZO MIRZI YNA SAYSON
1547 TIJAP MERITZEL JOY BRIONES
1548 TILLAMA ROXAN BENWIHAN
1549 TINDUGAN RAY RYAN
1550 TINDUGAN RAY RYAN BELLO
1551 TINDUGAN JOSEPH CLINT AUGUSTUS BAGNOL
1552 TINGARAAN NORHAYA AMPA
1553 TINGZON ROBERTO MARKO MIRALLES
1554 TIPPON MARY GRACE PACQUIAO
1555 TOBIAS KING BRIAN ACEVEDA
1556 TOLECO EXOR MIGUEL
1557 TOLEDO ROCEL SAHITAROS
1558 TOLENTINO JILL LAZARO
1559 TOLENTINO RANGY
1560 TOLENTINO MARK ROBIN MONTEMAYOR
1561 TOMALONDOG HAMIM LIPOMPONGAN
1562 TOMIARA NORODEN MAGARANG
1563 TOMOL MARPED PANINGBATAN
1564 TOMOL MARPED PANINGBATAN
1565 TONGOL ELIJAH PEREZ
1566 TOPAO-I FRENZY JOY VISMANOS
1567 TOREJA CARLOS GERALD CUSTODIO
1568 TORRE DAMASO ROMANO
1569 TORRES JOSE
1570 TORRES MELODY LARANJO
1571 TORRES KRISTILLE MAE BATIANCILA
1572 TRANGIA MERJAN PAUL VILLAR
1573 TRAZONA GENARO ORDENEZA
1574 TRIA DEBBIE MAE VILLARAMA
1575 TRILLO MANUEL VINCENT FAMADOR
1576 TRINIDAD ROSANNE KIM RAFOL
1577 TRINIDAD GRACELYN ZAPANTA
1578 TULFO MARK ANTHONY MORBOS
1579 TUMLOS HANNA MAE LACHICA
1580 TUNDAY JOHN RAMON CARADO

NO. SURNAME GIVEN NAME EXT MIDDLE NAME
VENUE : COLLECTOR’S ROOM 

TIME : 10:30 – 12:30 P.M.
1581 TUQUIB PAUL ADRIAN MANGOSING
1582 TURLA GINA RAMOS
1583 TY SHANTANA MARIE ANGELES
1584 UDASAN MOHAMAD JONAID MULOK
1585 UDJAMAN OMAR KHAYYAM GAGARACRUZ
1586 UEDA AYUMI SURIGAO
1587 UMALI CLAIRE ANDREA DE MESA
1588 UNAJAN MELODY MAE CASENAS
1589 UNGAB BRYAN NAVARRO
1590 UNICA ALBERT JOHN PENAROYO
1591 UNOS SITTY RAYYAN EDRES
1592 URBANO BERT ALFRED ESTOY
1593 URBANO KATHERINE MONTERO
1594 URETA JEIZLE MAE FLORES
1595 URSABIA LAILA SOLIDUM
1596 URSAIBA RUBELYN MARIE CONICONDE
1597 USMAN JALAL RASAD
1598 USMAN ISMAEL MAGUMPARA
1598 USMAN MOHAMMAD SALEHH N
1599 USODAN SAIDALANE DIMAO
1600 UTANES ALICIA TONZO
1601 VALDE JUNNIFER FRANCIS BARGAYO
1602 VALENCIA DANCIE CORONEL
1603 VALENCIA JHUNEL ZUBIAGA
1604 VALENCIA ROCHELLE JAN CUTARAN
1605 VALENTINO JENEREE SABANDAL
1606 VALINO MARYDENN DEANNE MARQUEZ
1607 VALLEJO RODEL RONQUILLO
1608 VALMORIA ENRICO MAMAC
1609 VARGAS LORD JEFFERSON GALLERO
1610 VELA JESSA CLARO

NO. SURNAME GIVEN NAME EXT MIDDLE NAME
VENUE : PRESIDENT’S ROOM 

TIME : 1:30 – 3:30 P.M. 
1611 VENERACION NICO GABRIEL GEDLINA
1612 VENTURA MAEZEY JOY JAVIER
1613 VERDIDO JULIE ANN PANGANIBAN
1614 VERGARA AUBREY CAVAN
1615 VERGARA SUZANNE SALES
1616 VERONA ALVIN PASION
1617 VETE JEREMIAH GALERA
1618 VILLACERAN JASPER
1619 VILLACILLO ALLEN JOI MADRONIO
1620 VILLADOLID MARVIN MAGALLANES
1621 VILLAFUERTE GERALDINE BITUIN
1622 VILLAGOMEZ LANIVI CLEOFE
1623 VILLAJOS FRANCIS MAE NAYNAL
1624 VILLANUEVA CHATO MAY JONGAY
1625 VILLANUEVA MARC ANTHONY TAMAYO
1626 VILLAPANDO RONALYN GARING
1627 VILLARIN JEXEY BURGOS
1628 VILLARINO ERNIE PONGASE
1629 VILLARMA KARL ARMAND GASAPO
1630 VILLEGAS SHEELAH ANN CRUZ
1631 VILLENA JENNY AUSTRIA
1632 VINLUAN NOVEMIE ULANDAY
1633 VIRREY DAVE ANDREW AGUILA
1634 VIVAS KATHLEIA MARIE SUMIDO
1635 VIVAS ANNA LIAN CENTENO
1636 WACAN APOLONIO CANETE
1637 WONG PRANDY JOHN RINEN PENUELA
1638 YADAO ROMELLY RUFINO
1639 YAGIN LEONORA MARIE GAJULTOS
1640 YAGONG ROSEMARY
1641 YANG ANNE NATHALI NAVARRO
1642 YANSON MAGNO YBANEZ
1643 YAP RACHEL ANN GELUA
1644 YARANON VANESSA FORCA
1645 YARANON JEIGGARDMATE AROBAN
1646 YASUL JESE BERT DASMARINAS
1647 YBANEZ AXEL OYAO
1648 YNIGUEZ REYNANTE LAYUSAA
1649 YONEYAMA NICO OLANDES
1650 YU DENNIS JR. PENERA
1651 YU BENJAMIN TSE
1652 YUCOT JULIAN OLLEDA
1653 YUMANG ABEGAIL GRUTA
1654 YUSOPH HANAN HADJISAID
1655 ZAMORA LORENZ NICHOLAS PEREZ
1656 ZAUSA ROWELL CHICO
1657 ZETA REX BAJAS
1658 CALAYAN ERROL JOHN P.
1659 LANZA MICHAEL C.
1660 SORIANO MARIO MIGUEL C.
1661 DE JESUS MARIPHA RONQUILLO
1662 LEYRAN JAY ANN
1663 SORIANO ARMENIA
1664 LAPENA JEROME
1665 MAROHOMSALIC ABDUL JABAR
1666 MAROHOMSALIC ABDUL JABAR
1667 MAROHOMSALIC JANILZA
1668 NOGALIZA PROCOPIO JR.
1669 MUSTAPHA JUMAYL MAROHOM
1670 MUSTAPHA NABIL MAROHOM
1671 SUPILANAS NOMARK P.
1671 GALIBO ABIGAIL M.
1672 TAPARCO JOEL P.
1672 LAMLA AHMAD

Republic of the Philippines
ABOUT  GOVPH

All content is in the public domain unless otherwise stated.

Skip to content